Μίλτος Τεντόγλου Τρίτος στον Τελικό της Diamond League στην Πόλη των Βρυξελλών

Στον τελικό των αγώνων Diamond League στις Βρυξέλλες, ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την τρίτη θέση στο μήκος, αφού πέτυχε άλμα 8,15μ. στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στα πρώτα του άλματα, σημειώνοντας 6,81μ. και 5,97μ., ενώ το τρίτο άλμα ήταν άκυρο. Ανέβασε την απόδοσή του με 7,76μ., 7,83μ. και το τελευταίο άλμα στα 8,15μ.

Ο νικητής του αγώνα ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019, Τάτζεϊ Γκέιλ, ο οποίος σημείωσε εφετινό ρεκόρ με 8,28μ. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Σιμόν Εχάμερ με 8,16μ., ο οποίος εκτόπισε τον Τεντόγλου στην τρίτη θέση.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι ολοκλήρωσε τη χρονιά με τρεις σπουδαίες νίκες τόσο σε κλειστό όσο και σε ανοιχτό στίβο, με σημαντικότερη τη νίκη του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο άλμα εις μήκος.

Επιπλέον, θυμίζουμε ότι ο Τεντόγλου είχε κατακτήσει το Diamond League το 2022 στον τελικό της Ζυρίχης.

Πηγή: kathimerini.gr